SELECT YOUR LANGUAGE   PL | EN | DE | RU

Maszt z instalacją odgromową

Słupy oraz maszty odgromowe są produkowane w oparciu o normy PN-86/E-05003/01 oraz PN-IEC 61024-1. Słup kompozytowy z instalacją odgromową i maszt odgromowy to idealne oraz tanie rozwiązanie mające na celu ochronę wszelkiego rodzaju obiektów przed niszczącym działaniem wyładowań atmosferycznych. Rozległy obszar podlegający ochronie powoduje, że nie ma potrzeby inwestowania w inne rozwiązania odgromowe, co znacznie obniża koszty inwestycji.

Instrukcja montażu słupa wkopywanego

Karta gwarancyjna słupa z instalacją odgromową

Deklaracja właściwości użytkowych - słup z instalacją odgromową

Cechy:

 • Wysoka estetyka,
 • Szybka instalacja,
 • Bogata kolorystyka,
 • Możliwość montażu w trudno dostępnych miejscach.

 

Schemat bezpieczeństwa dla słupów odgromowych

 

 

 

Zobacz także Nagrody i Certyfikaty ALUMAST S.A. dla produktów kompozytowych.

Ten produkt znajdziesz także w naszym sklepie internetowym: www.oprawyislupy.pl

 


Zalety kompozytowych masztów odgromowych:

 • lekka konstrukcja
 • łatwa logistyka
 • wandaloodporny
 • łatwe projektowanie - modułowy dobór elementów
 • możliwość montażu przez dwóch instalatorów bez użycia ciężkiego sprzętu
 • atrakcyjna cena
 • brak kosztów eksploatacji - minimum serwisowania
 • do 23 metrów wysokości!
 • do 200 metrów średnicy strefy chronionej
 • szeroki wybór zwodów, przewodów, posadowień i akcesoriów
 • maszt izoluje przewód odgromowy chroniąc otoczenie
 • żywotność masztu - co najmniej 40 lat

Maszt odgromowy (słup z instalacją odgromową) zapewnia wymaganą separację oraz minimalizuje koszty w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań.

 

Kompozytowy maszt odgromowy poddaje się 100% PRZETWORZENIU oraz NIE STANOWI ŻADNEGO ZAKŁÓCENIA DLA FAL RADIOWYCH, MIKROFAL, RADARÓW ITP.!

 

W ofercie znajdują się również:

 • maszty odgromowe kompozytowe wolnostojące - do montażu na dachach i elewacjach - o długości do 12m
 • maszty odgromowe aluminiowe wolnostojące - do montażu na dachach i elewacjach - o długości do 7m
 • kompleksowe rozwiązania z zakresu ochrony odgromowej i wyrównania potencjałów
 • kompleksowe rozwiązania do budowy prostych i zaawansowanych systemów uziomowych w oparciu o produkty wysokiej jakości renomowanych producentów.

 

ZASTOSOWANIE SŁUPÓW Z INSTALACJĄ ODGROMOWĄ

 • chronienie 1 masztem kilku obiektów
 • chronienie 1 masztem dużej powierzchni
 • wymóg odstępu separacyjnego od chronionego obiektu
 • brak technicznej możliwości montażu instalacji na chronionym obiekcie

 

PRZECHWYTYWANIE

Dobór właściwego masztu odgromowego pozwala na:

 • zapewnienie bezpieczeństwa poprzez przechwycenie wyładowania piorunowego
 • optymalizację kosztów całej instalacji odgromowej
 • wybranie najdogodniejszych punktów, w których przechwycenie ma miejsce
 • zapewnienie właściwych odstępów separacyjnych
 • bezpieczne odprowadzenie prądów piorunowych

 

ZWODY PASYWNE ZWODY AKTYWNE
TRADYCYJNE DYNASFERA ESE - INTERCEPTOR
Iglice o średnicy 16mm i wysokości od 0.5 do 1.5 metra, wykonane ze stopu aluminium lub z miedzi stanowią podstawowe wyposażenie masztów odgromowych, co pozwala spełniać im normy PN-EN 62305 i gwarantować wysoką trwałość na przestrzeni lat Zwód pasywny nowej generacji. Produkt ERICO działa w oparciu o metodę CFM. Jest w pełni zgodny z normą PN-EN 62305. Działa w parze ze zwodami niskoimpedancyjnymi. Jest zalecany na obiekty, gdzie nie ma miejsca na tradycyjne rozwiązania Zwód z wczesną emisją strimerów Interceptor od ERICO ro rozwiązanie zgodne ze zharmonizowaną normą francuską NFC 17-102, a także z normami materiałowymi. Pozwala oszczędzić miejsce w porównaniu do rozległych, tradycyjnych instalacji, co czyni go bardziej ekonomicznym.

 

BEZPIECZNE ZWODZENIE

ZWODY TRADYCYJNE ZWODY NISKOIMPEDANCYJNE
LINKA ALUMNIOWA o przekroju 70mm2; standardowe zastosowanie ISODC - dla stref wrażliwych na zmiany pola eletromagnetycznego, zagrożonych wybuchem. Zwód gwarantuje ekwiwalent 1m odstępu separacyjnego. Przewód jest zgodny z nowopowstającą normą EN 62561-8. ERICORE - do stref szczególnie wrażliwych na zmiany pola elektromagnetycznego, gwarantujących ekwiwalent 4.5m odstępu separacyjnego. Jest zgodny z nowopowstającą normą EN 62561-8.


Kompozyt to materiał zbudowany z co najmniej dwóch różnych składników połączonych w celu uzyskania nowego „lepszego” materiału. Doskonałym przykładem tego typu synergii jest płyta kartonowo-gipsowa, gdzie łącząc dwa na pozór kruche materiały: gips i papier, uzyskano produkt o dużych parametrach wytrzymałościowych. Kompozyt polimerowy to połączenie żywic poliestrowych, tkanin szklanych oraz mat szklanych w celu uzyskania materiału o wysokich parametrach wytrzymałościowych, odpowiedniego do produkcji słupów oświetleniowych.

Kompozyt

TANI MONTAŻ

LEKKI PRODUKT – TANI TRANSPORT
NIEPOTRZEBNY CIĘŻKI SPRZĘT MONTAŻOWY
TANIE SPOSOBY OSADZANIA SŁUPÓW
II KL. OCHRONNOŚCI – BRAK KOSZTÓW BEDNARKI

BRAK KOSZTÓW EKSPLOATACJI

SŁUP NIE KORODUJE
NIE ZMIENIA KOLORU
NIEPOTRZEBNA KONSERWACJA FARBĄ
NIE STANOWI WARTOŚCI ZŁOMOWEJ
BRAK OKRESOWYCH BADAŃ NA IZOLACYJNOŚĆ SŁUPÓW

PRODUKCJA – NISKA EMISJA CO2

Odziaływanie CO2 przy produkcji i eksploatacji słupa kompozytowego: Produkcja słupów kompozytowych jest przyjazna środowisku, gdyż emisja CO2 jest bardzo niska, a słup kompozytowy poddaje się 100% przetworzeniu. Kompozyt jest najkorzystniejszym surowcem ze względu na swoje parametry, właściwości, możliwości recyklingu i emisję CO2 do atmosfery. Kompozyty przewyższają przyjazność środowiska w stosunku do innych materiałów w ciągu ich „życia” ze względu na długi okres eksploatacji, brak konieczności obsługi w trakcie eksploatacji, niższa energochłonność przy ich przetwarzaniu, łatwy i nisko energochłonny proces recyklingu. Produkcja i wytwarzanie kompozytów często zużywa mniej energii niż produkcja metali dlatego, że kompozyty ważą mniej, ilość energii zużyta podczas transportu jest także mniejsza.

Kolorystyka

Kolory słupów w ofercie standardowej to RAL 7032, RAL 7042, RAL 6005, RAL 7021. Każdemu słupowi można nadać dowolną barwę, w kolorach zbliżonych do palety RAL. Istnieje możliwość produkcji słupów wielokolorowych. Barwienie słupa na inny kolor z palety RAL za dopłatą.

Estetyka

Użycie najwyższej jakości materiałów powoduje, że słup jest odporny na promienie UV. Gładka powierzchnia ułatwia usuwanie zabrudzeń, nawet pozostałości po kleju i taśmach, używanych do wieszania plakatów i ogłoszeń. Słupy można szybko i skutecznie oczyścić stosując środki czyszczące firmy Alumast. Dodatkowo powierzchnia słupa może być pokryta powłokami silikonowymi wykonanymi w nanotechnologii, które jeszcze bardziej zabezpieczają słup przed zabrudzeniami i klejem.

Trwałość

Kompozyt poliestrowo-szklany nie ulega korozji. Słup kompozytowy wkopywany nie zawiera elementów metalowych, które mogłyby skorodować- dzięki temu jest odporny na:

 • sól drogową i inne środki używane do odśnieżania i czyszczenia ulic,
 • zanieczyszczenia powstałe w ruchu ulicznym,
 • zanieczyszczenia pochodzące od zwierząt

Kompozytowe drzwiczki rewizyjne nie mają wartości w skupie złomu. Eliminuje to w znacznym stopniu możliwość kradzieży oraz znacznie ogranicza ilość dewastacji, dekompletacji i związanych z tym napraw. Kompletny słup kompozytowy ogranicza dostęp do złącza osobom niepowołanym.

Odporność na niekorzystne czynniki zewnętrzne

Bezpieczeństwo

Kompozyt poliestrowo-szklany jest materiałem izolacyjnym. Słup kompozytowy wkopywany nie zawiera elementów metalowych, które wymagałyby uziemienia. Nie ma możliwości wykonania połączenia galwanicznego pomiędzy słupem kompozytowym wkopywanym a przewodami czynnymi instalacji, elementami ochrony przepięciowej lub ochrony przeciwporażeniowej. Nawet podczas uszkodzenia izolacji przewodów, zawilgocenia lub dewastacji na powierzchni słupa kompozytowego wkopywanego nie pojawi się napięcie niebezpieczne.

Słup kompozytowy tylko w nieznacznym stopniu pochłania energię podczas kolizji – pojazd po zderzeniu kontynuuje jazdę ze zmniejszoną prędkością. Jak wykazały przeprowadzone badania wartość krytycznego dla bezpieczeństwa wskaźnika ASI (wskaźnik intensywności przyspieszenia – zgodnie z normą PN-EN 1317) jest pięciokrotnie niższa niż wartość, przy której skutki zderzenia są niebezpieczne lub śmiertelne dla osób znajdujących się w pojeździe. Wielowarstwowa konstrukcja kompozytowa doskonale tłumi drgania powstające w ruchu ulicznym oraz pochodzące od trakcji tramwajowej i kolejowej. Wpływa to na przedłużenie żywotności lamp wyładowczych i układów zapłonowych stosowanych w oprawach ulicznych.

Montaż i logistyka

Uniwersalna tuleja aluminiowa fi 60, montowana w górnej części słupa, pozwala na montaż typowych opraw ulicznych z uchwytem do montażu pionowego. Zastosowanie wysięgnika lub uchwytu regulowanego pozwala na montaż typowych opraw ulicznych z uchwytem do montażu bocznego. Dzięki większej średnicy wewnętrznej- nawet o 60% prace instalacyjne wewnątrz słupów kompozytowych- można wykonać szybciej i dokładniej. Pozwala to na późniejszą bezproblemową eksploatację.

 

 

Zastosowanie lekkiego słupa kompozytowego wkopywanego pozwala na rezygnację z ciężkiego fundamentu betonowego. Ułatwia to transport, montaż i demontaż (w przypadku kolizji), który może wykonać dwóch monterów, bez użycia maszyn i w znacznie krótszym czasie. Obniża to znacząco koszty inwestycji i eksploatacji.

Ile waży słup kompozytowy?

Słup kompozytowy wkopywany o wysokości 9m waży tylko 59kg

NIŻSZE KOSZTY INSTALACJI SŁUPA WKOPYWANEGO – brak podstawy i fundamentu
SZYBSZA INSTALACJA – 9-metrowy słup wkopywany waży tylko 59 kg
NIŻSZE KOSZTY TRANSPORTU I MONTAŻU – słup nie wymaga ciężkiego fundamentu
UŁATWIENIE PONOWNEGO MONTAŻU SŁUPA – w sytuacji konieczności jego wymiany np. w przypadku uszkodzenia słupa podczas kolizji drogowej lub modernizacji całego oświetlenia ulicznego.

Akcesoria do masztów (słupów) odgromowych

Uchwyty do zwodów podwieszanych Licznik uderzeń pioruna Zacisk wyrównania potencjałów Studzienka kontrolno-pomiarowa

Posadowienie

Wspornik do słupa wzór 1
Produkt Waga [kg]

 Wspornik zawiasowy 

(dla słupa o wys. 5-12m)
Montaż na fundamencie

część górna + dolna

~ 11,5
Wspornik do słupa wzór 2
Produkt Waga [kg]

Wspornik zawiasowy 

(dla słupa o wys. 13-18m)
Montaż na fundamencie

część górna + dolna

~ 32
Wspornik do słupa wzór 3
Produkt Waga [kg]

Wspornik zawiasowy 

(dla słupa o wys. 19-22m)
Montaż na fundamencie

część górna + dolna

~ 79

Płyn do czyszczenia

Płyn do słupów - easy cleaner
Produkt
Easy cleaner 1L – Środek do czyszczenia słupów oświetleniowych i masztów flagowych z naklejek, taśm klejących, ogłoszeń reklamowych.

SŁUPY Z CZĘŚCIĄ WKOPYWANĄ W GRUNT

Symbol słupa H [m] BD [mm]
SKPW-OD 7,0/120/65 7,0 120
SKPW-OD 8,0/120/65 8,0 120
SKPW-OD 9,0/120/65 9,0 120
       
SKPW-OD 13,0/175/65 13,0 175
SKPW-OD 14,0/175/65 14,0 175
SKPW-OD 15,0/175/65 15,0 175
       
SKPW-OD 20,0/200/65 20,0 200

H [m] – wysokość słupa
BD [mm] – średnica dolnej części słupa

Schemat słup odgromowy wkopywany

SŁUPY Z PODSTAWĄ DO MONTAŻU NA FUNDAMENCIE

Symbol słupa H [m] BD [mm]
SKPF-OD 5,0/120/65 5,0 120
SKPF-OD 6,0/120/65 6,0 120
SKPF-OD 7,0/120/65 7,0 120
SKPF-OD 8,0/120/65 8,0 120
SKPF-OD 9,0/120/65 9,0 120
SKPF-OD 10,0/140/65 10,0 140
SKPF-OD 11,0/140/65 11,0 140
SKPF-OD 12,0/140/65 12,0 140
SKPF-OD 13,0/140/65 13,0 175
SKPF-OD 14,0/175/65 14,0 175
SKPF-OD 15,0/175/65 15,0 175
SKPF-OD 16,0/175/65 16,0 175
SKPF-OD 17,0/175/65 17,0 175
SKPF-OD 18,0/200/65 18,0 200
SKPF-OD 19,0/200/65 19,0 200
SKPF-OD 20,0/200/65 20,0 200
SKPF-OD 21,0/200/65 21,0 200
SKPF-OD 22,0/200/65 22,0 200

H [m] – wysokość słupa
BD [mm] – średnica dolnej części słupa

Schemat słup odgromowy na fundamencie

Polecamy

Szybki kontakt

Jeśli chcą nam Państwo zadać pytanie, dowiedzieć się więcej na temat słupów oświetleniowych, prosimy o skorzystanie z poniższego formularza, a skontaktujemy się z Państwem

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w powyższym formularzu w celach handlowych i marketingowych, oraz na otrzymywanie informacji handlowych na podany powyżej adres poczty elektronicznej wysyłanych przez Hefal Alumast S.A z siedzibą w Wodzisławiu Śląskim przy ulicy Marklowickiej 30a, 44-300 Wodzisław Śląski.

© 2015 Copyright by Alumast S.A.
WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE. Projekt i wykonanie spozycjonowani.pl